Added by on 2013-10-18

Canlı Sezeryan Doğum izle

Sezeryan yaptırmak sonraki doğumlarla ilgili ne tür riskler yaratabilir bu riskler nelerdir?

Sezeryan ile doğum yapıldıktan sonra diğer doğumlarda genellikle yine sezeryan tercih edilir. Bazı durumlarda sezeryan doğumdan sonraki doğum, vajinal doğum olarak da denenebilir ancak bunların %60-70 inde doğum sırasında sezeryan doğuma dönülme ihtimali vardır.

Canlı Sezeryan Doğum izleBurada önemli olan tekrarlayan cerrahi operasyonun anne adayında ne gibi riskler oluşturabileceği. Burada anne adayı için 3 tür risk faktörü var. Sezeryan ciltte yapılan kesik dışında rahimde de bir kesik yapılarak gerçekleştirilen bir operasyondur.  Bu kesik ne kadar iyileşse de, normal rahim dokusundan farklı ve daha zayıf bir doku oluyor. Bir sonraki gebelikte gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu dokunun zarar görerek anne adayının sağlığını riske atma ihtimali bulunuyor. Özetle ilk sezeryandan sonra incelmiş olan karın duvarı, sonraki hamileliklerin herhangi birinde, bebeğin büyümesinden dolayı karın içinde meydana gelen basıncın artması sonucunda yırtılabilir.

İki Sezeryan arası ne kadar süre gerekir açıklar mısınız?

Sezeryan doğumda vajinal doğumun konforu görülmez. Nedeni vajinal doğumda hasta hemen ayağa kalkıp günlük hayatına normal bir şekilde dönebilir. Ayrıca bir sonraki doğum için yumurtlama başladıktan sonra hemen gebe kalabilir. Sezeryan doğumdan sonra da gebe kalma süresi normal doğumdan farklı değildir. Bunun anlamı anne adayı eğer emzirmiyorsa doğumdan sonraki ikinci ayda gebe kalabilir. Ancak sezeryan doğum yapan bayanlarda bir kesik olduğundan ve haliyle bu kesiğin belli bir iyileşme süreci olacağından, sezeryan yaptıran hanımların en az 6 ay hamile kalması önerilmemektedir. Ancak kazara gebe kalan bayanlar da olabiliyor yapılan araştırmalarda bu tür hastalarda genellikle herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ancak normal doğuma oranla küçük de olsa bir risk taşıyor.

“Sezeryan mi normal doğum mu” diyenler neye göre karar vermeli nelere dikkat etmeli?

Dünyada ve ülkemizde özel hastanelerde sezeryan doğum daha fazla gerçekleştirilmekte. Bunun nedeni özel hastanelerde anne adayının tercih yapma şansının bulunması. Yani özel hastanelerde anne adayı ben sezeryanla doğum yapmak istiyorum diyebiliyor. Bu bir anne adayının en doğal hakkıdır. Bir kadın kendi vücudu üzerinde yapılacak bir operasyona kendisi karar verebilir. Normal doğumun en büyük avantajı daha sağlıklı olması ve anne adayının 6 saat sonra normal hayatına dönebilecek duruma gelmesidir. İlk doğum normal yapılırsa ikinci doğumun normal yapılma olasılığı da artacaktır.

En çok kaç kez Sezeryanle doğum yapılabilir bunun bir sınırı var mı?

Ard arda kaç kez sezeryan doğumun yapılabileceği, kadın doğum uzmanları arasındaki genel kanı 3 sezeryan doğum olarak düşünülmektedir. Ancak her sezeryan doğumdan sonra risk faktörü artmaktadır. Her sezeryan sonrası plasenta previa(bebeğin aşağı yerleşmesi)  oranında ya da plasenta akreata(bebeğin rahime yapışması) oranında artış olmaktadır ve bu durumlar risk yüzdesini artıran durumlardır. İlk sezeryanda dahi bazı riskler bulunmaktadır, 4. Sezeryanda ise bu oran oldukça artmaktadır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça normal doğumun yapılması önerilmektedir.

Sezeryan doğum sonrasında anne hastanede neler yaşar anlatır mısınız?

Sezeryan ameliyatlarının %95’i başarılı olmaktadır. Başarılı bir sezeryan sonra, epudural sezeryan ile doğum yapılmışsa, 4 saat ağrı hissedilmemektedir. Bu süre şu açıdan önemlidir, ameliyatlardan sonra ağrı kesici verilse bile ağrıyla baş etmek oldukça zordur. Ancak epidural sezeryanda bu tür sıkıntılar yaşanmaz. Genel anestezide ilk 2-4 saat arası ağrı daha fazla hissedilebilir. Sezeyanın 6. saatinden sonra anne sıvı gıdalar almaya ve ayağa kaldırılmaya başlanır. Bu ilk 6 saatlik süre içinde bebek hemen annesine verilir emziremeye başlanılır. Sezeryan doğumda sütün geç gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ertesi gün epidural kateter ve varsa sonda çıkarılır. Anne yürütülmeye devam edilir, ilk gaz çıkışı 24 saat sonra başlar. Rahim kasılmaları nedeni ile zaman zaman ağrı hissetme ihtimali vardır. Gaz sancısı ve dikiş yerlerinde ağrı hissedilebilir ancak ilk günden sonra bunlar daha hafif hissedilir. Ortalama 48 saat sonunda anne ve bebeği evlerine gidebilir.

Sezeryan doğum hakkındaki yazı dizimizin sonuna geldik. Bu 3 makalede sezeryan doğum hakkında hemen her konuya değindik. Sezeryan doğumun nasıl yapıldığını videolu görüntüler eşliğinde izlemek için sitemizin sezeryan doğum izle kategorisini kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*