Added by on 2013-10-30

Normal Doğum Videosu

Normal doğum en genel tanımıyla bebeğin doğum kanalından geçerek vajinadan sağlıklı bir biçimde çıkması olarak adlandırılır. Normal doğum, Epidural anestezi-uyuşturma adı verilen ve belden yapılan bir iğneyle ağrı duygusunun kaybolmasına neden olan teknik sayesinde bayanlar için normal doğum yapmak artık daha da çok kolaylaşmıştır. Normal doğum videolarını ve diğer videoları izlemek için ilgili bölümü tıklayın.

Hayatında ilk kez normal doğum yapan bayanlarda bebek dışarı çıkarken vajinanın girişini parçalamaması için epizyotomi adı verilen tıbbi kesi yapılmaktadır. Buradaki amaç yırtılmayı önleyerek bebeğin etrafa zarar vermeden rahat bir şekilde dışarı çıkmasıdır. İlk normal doğumların hemen hemen hepsinde bu işlem yapılmaktadır. Epizyotomi adı verilen bu kesi yapılmadığı zaman, vajinanın zorlanması ve makatta yırtılmalara neden olabilir. Ayrıca mesane alt duvarını destekleyen bir takım kasların yırtılmasıyla ile beraber ileride idrar kaçırma şikayetleri maalesef ki ortaya çıkabilir. Ebe arkadaşların ben kesmeden doğum yapıyorum diye sanki bu iş marifetmiş gibi anlatmaları doğru değildir.Normal doğumda mutlaka epizotomy yapılmalıdır.

Normal doğumun son safhası olan ıkınma dönemi, rahim ağzının tam açılmasından çocuğun dışarıya çıkmasına kadar geçen dönemdir. En fazla 1 yada birbuçuk saat içinde bu dönem tamamlanmalıdır. Daha fazla uzaması durumunda forseps ya da vakum kullanılarak bebek dışarı çekilerek çıkartılır, aksi takdirde anne üzerinde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğabilir.

Bunun nedenleri şunlardır; kadının güçlü ıkınamaması, bebek başının iri olması ya da duruşundaki bozukluklar olabilir. Forseps ya da vakum kullanılmasını tıp dilinde müdahaleli doğum olarak adlandırıyoruz. Müdahaleli doğum olması durumunda vajinanın zarar görme riski daha da fazla artacaktır. Elbette bu çok da istenilen bir durum olmamakla beraber annenin sağlığını riske atacaktır.

normal doğumDünya tarihinde anestezi tekniği gelişmeden önce bu tip sorunlar maalesef bebek ya da annenin ölümüne ya da müdahaleli doğumlar bebekte kol ve omuz kırılmalarına-çıkmalarına neden olmaktaydı. Anestezinin gelişmesiyle birlikte sezaryen adı verilen teknikle bebeğin karından çıkarılması yöntemi geliştirilmiştir. Daha sonra sterilizasyon ve dikiş tekniklerinin de gelişmesi üzerine, sezaryen ameliyatının da yaygınlaşmasına neden olmuştur.Son zamanlarda kadınlarımız bu yüzden normal doğum yerine sezaryen yöntemini tercih etmektedir.

Normal Doğumun Sakıncaları Nelerdir?

Normal doğumun çok fazla sakıncası yoktur elbette, fakat olası olumsuz durumları aşağıda sizin için sıraladık.

 1. Bebeğin vajinadan çıkarken uzun süre doğum kanalında kalarak sıkıntıya girmesiyle nefessiz kalması ve bunun ileriki yıllarda zeka başarısını etkilemesi,
 2. Bebeğin vajinal kanaldan çıkışı esnasında omuz ya da kolunda kırılma olması, yada herhangi bir kemiğinde oluşabilecek kırık-çıkık.
 3. Müdahaleli doğumlar sırasında kafa ya da alında kalıcı doğum iz, gelişmesi.
 4. Bebeğin dışarıya çıkarken annenin vajina girişini yırtması ve burada oluşabilecek şekil bozukluğu, makatta yırtılmaya bağlı olarak dışkı kaçırma ya da mesane altındaki kasların yırtılmasına neden olarak ileride idrar kaçırmaya neden olması.

Bunları anlattığımızda hemen sezeryan olalım demiyoruz. Tıpta hiçbir 100% değildir. Normal doğum dediğimiz vakalarda sezeryana geçme nedeni

 •  Uzamış doğum
 • Çocuk kalp seslerinin düşmesi
 • Aşırı kanama olması

Normal Doğumda Acı Çeker Miyim?

Elbette bu kişiden kişiye farklılık gösterir, fakat normal doğumda doğum öncesi kuru sancı çekilmesi olasıdır. Bebek dünyaya geldikten sonra ise ağrı neredeyse hiç olmaz.

Normal Doğum İle Sezaryen Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

 1. Genel anestezi farklılığı; Sezaryen tekniği aslında bir ameliyat olduğu için, genel anestezi ya da epidural yani lokal anestezi normal doğum videosualtında uygulanmaktadır. Her iki anestezi tekniği de son yıllarda çok gelişmiş ve modernleşmiş teknikler olsalar da nadiren dolaşım sistemi ile ilgili sorunlara yol açabilmektedir. Fakat normal doğumda böyle bir riskle karşı karşıya kalmazsınız.
 2. Karnın açılması farklılığı; Sezaryen doğumda bebeğin karından çıkarılması işleminde karın açılmakta ve barsak/mesane gibi diğer organlar uzaklaştırılmaktadır. Sezaryen sırasında bu organlar nadiren zarar görebilir ya da karnın açılması yapışıklıklara neden olarak daha sonra yapılacak bir ameliyatın zor yada aksak geçmesine neden olabilir. Normal doğum böyle bir risk taşımamaktadır.
 3. Sezaryen ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek kanama ve mikrop kapma riski normal doğuma göre çok daha yüksektir.
 4. Hastanede yatış süresi normal doğum içerisinde 1 gün, sezaryende 2 gündür ve sezaryen sonrasında ağrı daha fazla olmaktadır.
 5. Normal doğumun bir avantajı; doğum yapıldıktan sonra pek fazla ağrı yaşanmamasıdır. Karın bölgesinde yara izinin kalmaması da bir avantaj sayılabilir.

Normal doğumu anlattığımız makalemizin sonuna gelirken sitemizdeki diğer videoları da izleyerek detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*