Added by on 2013-10-11

Sezeryan doğum izle

 

İkiz gebelik sezeryan videosu izle, Sezeryanla dünyaya gelen bu sevimli ikizlerin canlı sezeryan doğum videosunu izleyebilirsiniz.

Sezeryan Doğum ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

SEZARYAN (SECTIO)

Tıp litaretüründe sectio diye de bilinen sezeryan sıklıkla kullanılan doğum yöntemlerinden biridir. Her bayanın en büyük hayali olan dünyaya çocuk getirmek güzel olduğu kadar bazı bayanlar için de korkuların da olduğu sancılı bir süreci beraberinde getirir.
Hamilelik boyunca yapılması gereken diyetler, nefes egzersizleri, rutin doktor kontrolleri, değişen bir beden, doğum sancıları ve atılan onlarca çığlık…
Normal doğum tercih eden bayanların çoğu bu korkuları yaşamakta. Normal doğumun annenin ya da bebeğin sağlığı açısından sakıncalı olduğu durumlarda sezeryan doğum imdada yetişiyor.

Sezeryanın zorunlu olduğu durumlar?

 • Bebeğin büyük oluşu
 • Baş-çatı uyumsuzluğu
 • Ters pozisyon
 • Kanamalar
 • Eski Sezeryanler

Yukarıdaki sebeplere ek olarak doğum yapacak bayanın isteği sezeryan tercih edilme nedenleri arasında sıralanabilir.

Sezeryan gebeliğin kaçıncı haftalarında yapılmalıdır?

Eğer sezeryan isteğe bağlı yapılıyorsa genellikle 39. Haftadan sonra yapılır. Ultrason güncellemelerine ve son adet tarihine bakılmalıdır. Son adet tarihinden sonra 39 hafta geçtiyse sezeryan yapılabilir. Daha önce yapılması anne açısından herhangi bir sorun oluşturmaz ancak bebek açısından bazı riskler oluşturabilir.

Acil Sezeryan:

Sezeryan dogumÖnceden planlanmamış acil yapılması gereken sezeryan ameliyatlarıdır. Acil sezeryan annenin ya da bebeğin hayati tehlikesi varsa hamileliğin her haftasında yapılabilir. Genellikle 34. Haftadan sonra yapılan sezeryanlarda bebek açısından risk oranı daha azdır. 34. Haftadan önce yapılan sezeryanlarda bebeğin akciğer gelişimi tam olarak tamamlanmadığından bebek açısından solunum sorunları ya da başka sorunlar yaşanabilir.

24. haftadan daha önceki sezeryan ameliyatına histerotomi denir. Bu operasyonda karın katmanları ve rahim aynı sezeryanda olduğu gibi kesilerek bebek çıkarılır. Bu tür ameliyatlarda bebeğin yaşamasına dair hiçbir beklenti yoktur. Histerotomi kürtaj gibi gebeliğin sonlandırılması anlamına gelir.

Hangi durumlarda Sezeryan yapılması gerekir?

Bu karar genellikle doğum başladıktan sonra fetal distres’in ortaya çıkması ve doğumun ilerlememesi halinde kadın doğum uzmanı doktor tarafından verilmektedir. Önemli bir detay olarak şunu belirtmek gerekir, bebeğin vücudu tamamen çıkana kadar herhangi bir aşamada sezeryan doğum kararı verilerek normal doğumdan vazgeçilebilir.

Gebelik muayeneleri esnasında sezeryana karar verilebilir:

Doktor tarafından yapılan antenatal muayenelerin herhangi bir tanesinde doğum eylemi henüz başlamamışken doğumun sezeryanla yapılma kararı verilebilir. Acil olmayan (Elektif) sezeryan da denilen bu sezeryan türüne randevu verilerek yapılan bu uygulamaya aşağıdaki durumlarda karar verilir:

 • Pelvis Darlığı (çatı darlığı)
 • İribebek
 • Herpes Simpleks Enfeksiyonu
 • Bebeğin “ters” ya da “yan” durması
 • Placenta Previa

Daha önce sezeryan ile doğum yapmış olanlar neden tekrar sezeryan ile doğum yaparlar?

Sezeryan doğum yapılırken uterusta bir kesik yapılmaktadır. Kesilen bu kısım bebeğin çıkarılmasının ardından usulüne göre dikilir. Ancak ne kadar iyi dikilirse dikilsin, ne kadar mükemmel bir şekilde iyileşirse iyileşsin bu durum kesilen bölgedeki uterus kasının bozulmasına neden olur. Diğer gebeliklerde bebek büyümeye başladıkça uterus da büyümeye başlayacağından kapanmış eski kesik bölgede bir gerginlik oluşur. Gerginlik sonucu uterusta “dehisans” denilen açılma ya da “uterus rüptürü” denilen yırtılma meydana gelebilir. Bu gibi durumlar kanamaya sebep olup bebek ve anne hayatı için ciddi tehlikelere neden olabilir.

Sezeryan doğum hangi durumlarda zorunludur?

Sezeryanın zorunlu olduğu durumlar yukarıda madde madde açıklanmıştır.

Sezeryan doğum zor bir operasyon mu?

Sezeryan doğum tıbbi olarak zor bir ameliyat değildir. Sezeryanla doğumun normal doğumdan farkı doğumun orijinal yollarla yapılmaması ve bir operasyon gerektirmesidir. Sezeryan da ise karında bir kesik açılarak bebek dışarı çıkarılır, bebek bu şekilde dünyaya gelir. Normal doğum ya da doğal doğum ile sezeryan doğum arasındaki en büyük fark budur. İkisi arasındaki temel fark ikinci doğum türünde yani sezeryan da ameliyat olmasıdır. Sezeryanle doğum toplam süresi doktordan doktora aynı zamanda kişiden kişiye göre değişmekle beraber, 30 ile 40 dakika arası sürmektedir.

Sezeryan rahim sarkmasını önler mi?

Sezeryan doğum izleEğer doğum yapılmaya normal doğumla başlanmış, daha sonra doğumun belli bir aşamasından sonra sezeryan olmuş hanımlarda sezeryan yapılsa da bu durum rahim sarkmaları engellemiyor. Faka henüz doğum sancıları başlamadan ya da doğum başlamadan yani pelvik taban kaslarına çocuk inmeden önce, elektif denen sezeryanların yapıldığı durumlarda rahim sarkmaları görülme sıklığı daha azdır. Bunun anlamı doğum sancıları başlamadan önce yapılan sezeryan ameliyatlarında, kadının rahim sarkmasından korunması büyük oranda sağlanır.

Bir sonraki sezeryan doğum makalemizde anlatılacak konular:

 • Epidural Anestezi ile Doğum (Ağrısız Doğum)
 • Epidural anestezi sezeryan doğumda kullanılabilir mi?
 • Sezeryan doğumda hangi anestezi yöntemleri kullanılır?
 • Sezeryan sonrası vücutta ameliyat izi kalıyor mu?
 • Sezeryan anne ve bebek açısından ne kadar güvenli?
 • Sezeryan yaptırmak sonraki doğumlarla ilgili ne tür riskler yaratabilir?
 • İki Sezeryan arası ne kadar süre gerekir?
 • Sezeryan mi normal doğum mu” diyenler neye göre karar vermeli?
 • En çok kaç kez Sezeryanle doğum yapılabilir?
 • Sezeryan doğum sonrasında anne hastanede neler yaşar?
 • Sezeryan doğumdan sonra anne evde neler yaşar?
 • Daha önce Sezeryan doğum yapmış anneler normal doğum yapabilir mi? Sezeryan doğum yapanlar daha sonra normal doğum yapabilir mi?
 • Sezeryan doğumun normal doğuma göre avantajları var mı? Normal doğum mu yoksa Sezeryan mi daha avantajlıdır?

Sezeryan doğum hakkındaki ilk makalemizin sonuna geldik. İsterseniz sezeryan doğum izle kategorisi altından ikiz sezeryan doğumu ve bir çok sezeryan videosu izleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*